Het einde van de corporate website

Steeds meer merken krijgen door hoe zij toegevoegde waarde kunnen bieden aan hun doelgroep met social media. De interactie is daar zo waardevol, dat je de vraag kunt stellen: Is een corporate site nog wel nodig?

Reclame in de vorige eeuw was totaal ingericht om een product te promoten en mensen naar de winkel te (bege)leiden. Vanaf midden jaren ’90 tot medio 2007 werd de doelgroep gevraagd om naar de website te gaan van het merk. Vervolgens werd men de webshop binnen geleid. Sinds de opkomst van social media, beseffen steeds meer merken hoe zij doeltreffend een sociaal kanaal in kunnen inzetten. De corporate website wordt steeds minder bezocht. De doelgroep ‘liked’ immers op Facebook, is lid van de Branded Hyve of het merk volgt op Twitter. Alle (voor de doelgroep relevante) informatie is daar immers aanwezig.

Steeds vaker zijn er reclames zichtbaar waarbij de ‘call to action’ zich richt op het sociale profiel van het merk. Van een Facebook page tot een  Twitter account, het is en blijft populair om hier naar te verwijzen. Het automerk Ford lanceerde deze zomer het nieuwe Explorer model exclusief op Facebook en gaf daarbij de doelstelling af van 30.000 ‘likes’. Via een banner maakte Ford het makkelijk direct fan te worden van het nieuwe product en binnen Facebook te interacteren met de doelgroep. Overigens is Ford één van de eerste merken die een doelstelling afgeeft in ‘likes’.

Het Amerikaanse Clorox Company is ook bezig met een groot offensief om te converseren via Twitter. Met banners worden schoonmaaktips gevraagd aan consumenten (met behulp van de hashtag #CloroxWipes). Elke 20ste tweet krijgt een Clorox schoonmaakpakket aangeboden.

Deloitte lanceerde kort geleden nog een branded Hyve om nieuwe werknemers te werven en geïnteresseerden in Deloitte te woord te staan. De zeer uitgebreide Hyve is nog uniek in zijn soort: het is geheel aangepast aan de huisstijl van Deloitte. De investering in het opbouwen van zo’n plek online kost veel tijd, maar Deloitte is wel één van de eerste bedrijven die zo’n grote stap neemt. Ook merken als DirkTransavia en Politie zetten Hyves actief in.

‘Converseren’ en ‘de dialoog aangaan’ zijn prominente adviezen voor bedrijven zoals Deloitte die op één van deze social media kanalen een plek hebben bemachtigd. Gewapend met een lijstje regels communiceren zij volgens het boekje.  Daar communiceren zij als mensen. Business-to-consumer gaat steeds meer richting consumer-to-consumer. Het merk wordt tastbaar. Allemaal doelstellingen die men juist voor ogen had met de corporate website.

Dan vraagt men zich toch af wat het nut tegenwoordig is van corporate websites. De corporate website, bij grote bedrijven vaak een grote kostenpost, verliest aan waarde. Het gesprek dat zij aan willen gaan, vindt plaats op andere platformen. Zeker wanneer  traffic uit campagnes wordt verwezen naar de sociale profielen, in plaats van de corporate website, vraagt men zich af: is de corporate website dan nog wel noodzakelijk? Of moeten bedrijven hun corporate website verplaatsen naar Facebook of blijft het een kanaal ‘ernaast’?

Tags: , , ,

Michael is mede-oprichter van Pop the Campaign en werkzaam als creative / art director in Utrecht. Twitter: @mkouwenhoven
  • http://Website(optioneel) Raymond Witvoet

    Ik ben al een poosje dezelfde mening toegedaan. Wat is de waarde van en domeinnaam als mensen je op een heleboel ander plaatsen ook kunnen vinden, het liefst daar waar ze toch al zijn!

       0 likes

  • http://www.popthecampaign.nl Michael Kouwenhoven

    Inderdaad. Veel bedrijven zitten met de handen in het haar, maar niemand durft volledig over te stappen naar een sociaal netwerk.

    Je ziet steeds meer hybride vormen zoals http://www.nytimes.com/ met Facebook integratie.

       0 likes

  • http://www.harroheijboer.nl Harro Heijboer

    Ben het 100% oneens met deze stelling. Ik ben zelf werkzaam in de consumenten electronica en hier merken we elke dag hoe belangrijk een ‘officiele’ plek van de fabrikant is. Communicatie is niet alleen het dialoog aangaan maar ook het vertrouwen gegeven dat consumenten een degelijk product kopen. Dat is niet alleen praten maar ook laten zien dat de klant kan vertrouwen op een gedegen organisatie. Een goede corporate website is daarbij van essentieel belang voor zowel product informatie, technische support maar ook zakelijke communicatie. Een corporate website bestempelen als enkel communicatiemiddel ipv centraal punt in de infrastructuur voor zowel consumenten als zakelijke klanten is een hele erge versimpeling van de corporate website.

    En ja, ik ben het met je eens dat er betere plekken zijn om met je klanten te praten. Maar de corporte website is ook nooit bedoeld geweest om direct met klanten te praten, daarvoor hebben we diverse social media. Dat het geprobeerd is om dat wel te doen is een overschatte kwaliteit geweest van vele marketing manager, zover waren we denk ik wel maar ik ben bang dat je de waarde van een corporate website zwaar onderschat. Het is in dit geval zeker niet een corporate website OF social media maar eerder corporate website EN social media, maar volgens mij is dat niets nieuws in het hedendaagse marketing landschap.

       0 likes

  • http://www.popthecampaign.nl Michael

    Ik ben het met je eens dat bepaalde bedrijven, in het bijzonder aanbieders van technische producten, niet genoeg hebben aan een sociaal profiel. Bij zodanig veel productinformatie (specs, handleidingen et cetera) moet dit, op een logische en gestructureerde manier beschikbaar worden gemaakt voor klanten.

    Veel bedrijven, zoals je al aangeeft, doen van beide een beetje en doen het daarmee helemaal fout. Lang leve de marketing manager.

    De corporate website is, naar mijn idee, wel altijd een kanaal geweest om te communiceren, ook voor het ‘sociale tijdperk’. Daarmee onderschat ik juist niet de waarde van de corporate website. Deze is erg belangrijk, mits hij juist wordt ingezet en dat gebeurt steeds minder vaak.

    Bepaalde soorten bedrijven moeten evolueren in hun huidige contactstrategie en kunnen daarmee de corporate website sluiten (of in ieder geval flink aanpassen).

       0 likes